If you are interested in our edp mtk 8183 android tablet pc, welcome to wholesale the quality and convenient products with our factory. Shenzhen Xuezhiyou Technology Co., Ltd. is known as one of the leading educational products manufacturers and suppliers in China, we also offer the customized service with competitive price. Feel free to contact us for more information.
MTK 8183 Tablet PC 13 inch Android 12.0 Phone Tablet PC
G+G Screen RAM 8GB ROM 256GB 2160*1440 IPS 5G Android Rugged Tablet PC

EDP display screen: Through the processing and control of EDP, the flat panel display can present images and videos with high definition and high color reproduction.
Resolution: 2160*1440 high IPS,High-resolution screens can provide clearer, more realistic, and richer display effects, improve user experience and productivity, and are of great benefit to applications such as images, videos, and games.
Ble 5.0: Faster, lower power, longer transmission distance, more stable connection and stronger compatibility, etc., can bring users a better experience.
MTK MT8183: MT8183 is a mid-range mobile processor, which adopts the architecture of quad-core A73 and quad-core A53, the main frequency can reach up to 2.0GHz, and it supports 4G LTE network.

|
Master control: |
MTK8183 8-core main frequency 2.0GHz 4*A73 2.0Ghz+4*A53 2.0Ghz (ddr memory supports 6/8), (hard disk supports 128/256) |
| system: | Android 11/12 |
| Display: | 13-inch EDP, Resolution: 2160*1440, IPS, G+G bonding, COF-GT9110P |
| Camera: | Support front camera 5 million / 8 million, rear camera 16 million camera |
| mic: | Dual mic noise reduction |
| trumpet: | 8Ω/1W, four box speakers, K7 power amplifier |
| Battery: | Support 10000mA / Battery life: 7 hours-8 hours |
| Shell material: | Metal stamping oxidation sandblasting, all-metal aluminum alloy body, fine surface frosting, shell material: 55 |
| WiFi: | 2.4G/5G WiFi+B/T/N, support 802.11a/b/g/n/ac, BT5.0 |
| charger: | Conventional 5V2A Type_C interface, support fast charge 9V2A |
Hot Tags: edp mtk 8183 android tablet pc, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, 10 A133 Android Tablets With Keyboard, Digital Menu Android Tablet PC, EDP MTK 8183 Android Tablet PC, RK3126 Tablet 10 Inch Android OEM ODM, Rugged Tablets Mobile Handhelds Tablet PC, Tablet PC 10 1 Inch LTE 4G 64G








