OEM 10.1 Inch 1GB RAM/16GB ROM 3G cheap China Android tablet PC with dual cameras, big battery

| Size | 10'' |
| LCD specifications | 10-inch 1280*800 MIPI IPS screen |
| TP specifications | P+G, 5point |
| Camera | 2 M (0.3 M) before the compatibility before/after 5 M with flash to turn off the lights |
| key number | 3:Power, Volume +/- ,Home ,Manual |
| Battery capacity | 4500mAh |
| The charger specification | 5V/2A USB charger |
| headset specifications | 3.5mm LRGM |
| Cable | 5pin micro USB |
| Hardware platform | MT6580,quad-core 1.3GHz, GSM/WCDMA |
| Memory | 1Gb DDR3+16GB (32GB option)EMMC |
| Spectrum |
GSM: 850/900/1800/1900MHz WCDMA: 2100/1900/850MHz |
| SIM | Support 2g/3g standard Dual SIM card, call side out) |
| Data link | 3G:HSPA+ , HSDPA 21M, HSUPA 5.76M,GPRS class 12 / EDGE; 2G: GPRS class 12/EDGE |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0 |
| USB interface | 5pin Micro USB, 2.0 speed |
| Headphone jack | 3.5mm (L-R-G-M ) |
| function | G-sensor, Electronic compass,GPS,F M, OTG, speaker, MIC , vibration |
| The software platform | 4.4 option |
| Interface style | |
| language | Support for multiple languages |
| The input method | Standard Android soft keyboard (support third-party handwriting/support external hard keyboard) |
| Audio | MP3,MP2, AMR,AWB,APE,M4A, MIDI, OGG,WAV,FLAC,3GP (Need Licence:AAC, WMA) |
| Video | MPEG4-SP, H.264/AVC,H.263,3GP,3G2,MP4,MKV,AVI, |
| network | Dial-up, SMS, contacts |
| communication | Email, Gmail, browser, Google Talk, Play Store, download content |
| entertainment | Super clear player, music, and camera |
| tool | Calendar, clock, recorder, calculator, Settings, file manager, search, Flash Player Settings |
| GMS(Option) | Google Search, Search by Voice,Gmail,C ontact Sync, Calendar Sync, GTalk, Google Maps, Street View, YouTube, Google Play , Google+ |
product display:






Hot Tags: 3g cheap china android tablet pc, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized


