10 inch bt tablet pc android tablet pc 10 inch cheapest 10 inch tablet with high resolution
| Size | 10'' |
| LCD specifications | 1920*1200 MIPI IPS screen |
| TP specifications | P+G, 5point |
| Camera | 2M Mbefore the compatibility before/after 5M with flash to turn off the lights |
| key number | 3:Power, Volume +/- ,Home ,Maunal |
| Battery capacity | 4500mAh |
| The charger specification | 5V/2A USB charger |
| headset specifications | 3.5mm LRGM |
| Cable | 5pin micro USB |
| Hardware platform | MT6753,quad core 1.3GHz, GSM/WCDMA |
| Memory | 2Gb DDR3+32GB (32GB option)EMMC |
| Spectrum | GSM: 850/900/1800/1900MHz WCDMA: 2100/1900/850MHz |
| SIM | Support 4g standard Dual SIM card, call side out) |
| Data link | 3G:HSPA+ , HSDPA 21M, HSUPA 5.76M,GPRS class 12 / EDGE; 2G:GPRS class 12/EDGE |
| Wi-Fi | IEEE 802.11 b/g/n |
| BT | 4.0 |
| USB interface | 5pin Micro USB, 2.0 speed |
| Headphone jack | 3.5mm (L-R-G-M ) |
| charging | 5pin Micro USB |
| function | G-sensor,Electronic compass,GPS,FM,OTG, speaker,MIC,vibration |
| The software platform | Android 6.0 |
| Interface style | |
| language | Support for multiple languages |
| The input method | Standard android soft keyboard (support third-party handwriting/support external hard keyboard) |
| Audio | MP3,MP2, AMR,AWB,APE,M4A, MIDI, OGG,WAV,FLAC,3GP (Need Licence:AAC, WMA) |
| Video | MPEG4-SP, H.264/AVC,H.263,3GP,3G2,MP4,MKV,AVI |
| network | Dial-up, SMS, contacts |
| communication | Email, Gamil, browser, Google Talk, Play store, download content |
| entertainment | Super clear player, music and camera |
| tool | Calendar, clock, recorder, calculator, Settings, file manager, search, Flash Player Settings |
| GMS(Option) | Google Search,Search by Voice,Gmail,Contact Sync,Calendar Sync,GTalk,Google Maps,Street View,YouTube,Google Play,Google+ |
Package Included:
1* 10 inch Tablet
1* English User Manual
1* USB Cable
1* Charger
1* Unique Packing Box
Photo Show:





Hot Tags: 10 inch bt tablet pc android tablet pc, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized



