If you are interested in our spanish kids talking pen, welcome to wholesale the quality and convenient products with our factory. Shenzhen Xuezhiyou Technology Co., Ltd. is known as one of the leading educational products manufacturers and suppliers in China, we also offer the customized service with competitive price. Feel free to contact us for more information.
Spanish Kids Talking Pen
The Spanish Kids Talking Pen supports six languages: English (in written form), Chinese, French, Spanish, Korean, and Arabic. By simply touching the corresponding national flag on the device or books, children can seamlessly access the language learning resources for their chosen language. This feature promotes multilingual exploration interactively and engagingly.

Parameters for Spanish Kids Talking Pen
| Model Number | TP1 |
| Style | Educational Toy |
| Plastic Type | Plastic |
| Memory | 8GB |
| Color | White |
| Material | ABS and Eco-friendly |
| Book | 3 books with well printed coated paper |
| Button | 4 buttons |
| Languages | English, Chinese, Spanish, Arabic, French, Korean(any one can be added) |
| Power | Rechargeable lithium battery |
| Battery | 300mAh |
| Charging adaptor | 700mAh/5V |
| USB Line | white 60cm |

Categories of 3 books:
| Book 1 | ||
| Unit 1:Alphabet | Unit 2:My family | Unit 3:Count |
| Unit 4:My Body | Unit 5:My clothes | Unit 6:My house |
| Unit 7:Colours | Unit 8:Shapes | Unit 9:Fruits |
| Unit 10:Drnks | Unit 11:On the farm | Unit 12:Space |
| Book 2 | ||
| Unit 1:My kindergarten | Unit 2:My staionery | Unit 3:My room |
| Unit 4:Daily necessities | Unit 5:Ball games | Unit 6:Vegetables |
| Unit 7:Actions | Unit 8:Taste | Unit 9:Transport |
| Unit 10:Go to the zoo | Unit 11:Seasons | Unit 12:Weather |
| Unit 13:Nature Scenery | ||
| Book 3 | ||
| Unit 1:Time | Unit 2:Week | Unit 3:Months |
| Unit 4:My bedroom | Unit 5:Foods | Unit 6:Appliances |
| Unit 7:Exercise | Unit 8:Mood | Unit 9:The public place |
| Unit 10:Where are you from | Unit 11:Occupation | Unit 12:Contrast |
| Unit 13:Festival | ||
Functions of the Spanish Kids Talking Pen
- The charming alien-themed design, combined with vividly colorful and engaging books, captures children's attention and sparks their curiosity.
- Offers interactive features such as touch-to-read functionality, spelling assistance, and a repeat mode for reinforcing learning.
- Designed with a user-friendly grip, ensuring that young hands can hold and use the pen comfortably.
- Includes a language switch and translation function, making it easy for children to explore and understand multiple languages.
- Equipped with volume and speed control options, allowing adjustments to suit individual preferences and learning needs


Application of the talking pen in kids education, students' learning, adults' learning, special application(identity identify)...



Packing&Shipping
Full set of talking pen including a reading pen, 3 books, a Charger, a USB Cable, a base, an instruction and the delicate cover box.


Hot Reading Pen Book
Company



The materials used in our products are ABS and kind to the health. The processes of our manufacturing are seriously according to the rules of the CCC, CE, ROHS, REACH... The yield is 98%. We also provide 1 year warranty for the customers and for abroad cooperators, we will provide the extra for the fixed quantity.


Hot Tags: spanish kids talking pen, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, Read Pen Toys For Kids, educational toy, OID Touch Reading Pen, talking pen with books, learning pen, reading pen for dyslexics





