Manufacturer Digital Talking Pen Sound Book
Digital Talking pen is a functional pen which bring multi-languages , sounds and songs. It can read out when you point to the text and pictures.


Parameters of the Manufacturer Digital Talking Pen Sound Book ( for reference )
| Materials | ABS and Eco-friendly Plastic |
| Jack | Earphone Jack and USB Jack |
| memory | 8GB(Optional) |
| color | Optional |
| button | 6 Buttons |
| books | Educational Book with well Printed Coated Paper |
| Power supply | Lithium Rechargeable Battery |
| battery | 350mAh/3.7V |
| charging adapter | CE Certificated 700mAh/5V |
| USB line | White/Black 60cm |
| Earphone | White or black with High Quality |

Functions of the Manufacturer Digital Talking Pen Sound Book
1. Point to Read
2. Spell, Repeat, Group Reading
3. Language Switch/Translation
4. Read along and record for comparision
5. Interactive game and test
6. MP3 /Game function
7. USB charging and downloading
8. Speaker and earphone available
9. Volume and Speed control.
10. Function could be designed according with customer's requirement.


Application of the Manufacturer Digital Talking Pen Sound Book

Customized Available




Hot Tags: manufacturer digital talking pen sound book, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized




