Kids Talking Pen Audio Book for Learning
The talking pen is an electronic magic pen for kids language learning, and it's really a good assistant for children. It will read out when it point to the text or pictures, It will help children learning alphabet, poetry, expand their vocabulary, teaching kids how to spelling a words, how to express and learning foreign languages. And, the kids talking pen use ABS and Eco-friendly materials, it's no harm to kids and it can automatically power off when it is not in operation for 5 minutes.


Specification of the Kids Talking Pen Audio Book for Learning
| Memory | 128MB-8GB |
| Color | Optional |
| Speaker | 4 Ω ,1W |
| Power adapter input | 100 to 240 AC 50/60Hz 700mAh |
| Power adapter output | 5V DC=300 - 350 mAh |
| Battery | Rechargeable Battery |
| Dry Battery | |
| Earphone Jack | Φ3.5mm |
| USB | USB 2.0 |
| USB Line | White or Black 60cm |
| Books | Sound books Customized |

Functions of the Kids Talking Pen Audio Book for Learning
Education, Language studying, Reading, Music listening, Recording and so on.


Application of the Kids Talking Pen Audio Book for Learning

Optional Multi-functional Audio Pen Book


Why choose us:
1).18 years experence in manufacturing and exporting electronic educational toys.
2). We are ISO9001 factory.
3). High quatity and safe, our products are CE, EN71, ROHS FCC approved and every product are checked by our QC department before delivery.
4). All products are using environment-friendly materials.
5). Strong R&D team, warmly welcome OEM/ODM.





Hot Tags: kids talking pen audio book for learning, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized





