Magic Pen for Kids Language Learning Machine Talking Pen Set
The talking pen is used in pre-educational books. With the high quality and high definition of the sound of the pen.
It may be of great significance to the study of the children and it can at the same time make the learning process more interesting.

Parameters of Kids Language Learning Machine Talking Pen Set
| Memory | 256MB |
| Color | Optional |
| Speaker | 4 Ω ,1W |
| Power adapter input | 100 to 240 AC 50/60Hz 700mAh |
| Power adapter output | 5V DC=300 - 350 mAh |
| Battery | Rechargeable Battery |
| Dry Battery | |
| Earphone Jack | Φ3.5mm |
| USB | USB 2.0 |
| USB Line | White or Black 60cm |
| Books | Sound books Customized |
-
Multi-languages Audio Book for Kids Learning
Vivid picture and story will attract the kids' attention on study. Sweet music and chant will make learning easier. DIY step can motivate kids infinite imgination. Drama will link kids with family together and kids can gain more fun, knowledge and kinship from it.
-
Functions and Detail
All in one Multifunctional Pen:
-
touchable and read out: You can listen to any picture, any sign, any word, any sentence, any story, any song you like ;You can learn through books directly as well as the pen pointing and reading.
2. Repeating: You can listen to the any part for times as you like.
3. Translation: You can learn multilanguages: English, French, Arabic and Kurdish, no matter in written or in voices.
4. Following and comparing reading: You can check your pronunciation immediately through following and recording children voice for comparison himself sounds.
-
Suitable for children aged 0-8 years
-
I. Content
-
The reading characteristics of 0-8 years old: firstly, the reading content is mainly graphic, focusing more on the picture of the book; secondly, reading the content he is interested in, in order to inspire him to continue to read down.
Therefore, it requires a large number and variety of book resources behind the smart talking pen, and the content of the books is carefully planned and produced according to the characteristics of the child. -
II. Interactive and Fun Aspects
The Learning and Development Guidelines for Children Aged 3-6 Years mention that "young children learn through direct experience, and their learning occurs in play and daily life."
Therefore, a fun and educational approach is more suitable for children aged 0-8. The interactive and fun aspect is reflected in the smart, interactive features of the smart talking pen.

-
Multi languages Smart Talking Pen Applications
Read out what and where you point are the distinct characteristics of our reading pens. With simple, point and read operation, our reading pens are now widely used in the areas of early learning, teaching aids, tapping recognition, scene explanation and so on.


Hot Tags: kids language learning machine talking pen set, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized





