If you are interested in our kids tablet pc wifi bluetooth 3g, welcome to wholesale the quality and convenient products with our factory. Shenzhen Xuezhiyou Technology Co., Ltd. is known as one of the leading educational products manufacturers and suppliers in China, we also offer the customized service with competitive price. Feel free to contact us for more information.
Education App Kids Tablet PC Wifi Bluetooth 3G
Install a kid education app in the tablet with a fantastic cover to arouse the interesting of study

Parameters:
| CPU | MTK 6735,quad-core. |
| Size | Normal:7"/8"/9.6"/10.1" |
| OS | Android 5.1/6.0/7.0 |
| Touch panel | G+G/G+P capacitive screen |
| Resolution | 1920*1200 |
| Screen | LCD |
| RAM | 1GB/2GB |
| ROM | 8GB/16GB/32GB/64GB |
| Camera | Dual camera(Front:0.3MP/2MP,Back:2MP/5MP/8MP |
| Battery | 2000mAh-6000mAh |
| SIM | Dual Sim card slot |
| Calling | Support 3G |
| Languages | Muti language |
| GPS | Support |
| G-sensor | Support |
| Bluetooth | Support |
| FM | Support |
| Case | Metal,plastic or metal+plastic. |
| Charge port | Micro USB or DC |
| Certificates | CCC,CE,ROHS,FCC. |
| Package | Charger,user guide,usb cable,gift box. |
Aboout product:



Another product we mainly produce in our company:

About our company:
We are factory customized manufacturer on the tablet PC and reading/talking pen,support hardware and software,so there will so happy to hear the requirements and questions from you.


Contact ways:
Name:Oliver xu
Mobile:+8618938054112
Skype:Oliver Xu16 (xzysales04@hotmail.com)
Wechat:Smilexu
Website:http://readpen.xuezhiyou.com/
Hot Tags: kids tablet pc wifi bluetooth 3g, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized, Hot Selling Android 7 0 LTE Tablet PC Octa Core, Rugged Tablets Mobile Handhelds Tablet PC, RK3126 Tablet 10 Inch Android OEM ODM, Customized 10inch Mtk 6762 6765 Android Tablet, Customized MediaTek Android Tablet, Andriod POS Ruggled Industrial Tablet Customized


