Education tablet android children kids electric tablet
About company:
We are customized manufacturer on the tablet pc and reading/talking pen,support the designs on the hardware and software.
Optional parameters:
| CPU | MTK/Allwinner/Spreadtrum/Rockchip/Intel,octa/quad core |
| Size | 7"/8"/9.6"/10.1"/11.6"/13.3" |
| OS | Android 5.1/6.0/7.0 |
| Touch panel | G+G/G+P capacitive screen |
| Resolution | 1920*1200/1280*800/1024*600 |
| Screen | LCD |
| RAM | 1GB/2GB |
| ROM | 8GB/16GB/32GB/64GB |
| Camera | Dual camera(Front:0.3MP/2MP,Back:2MP/5MP/8MP |
| Battery | 2500mAh-6000mAh |
| SIM | Dual Sim card slot/not |
| Calling | Support 4G |
| Languages | Muti language |
| GPS | Support |
| G-sensor | Support |
| Bluetooth | Support |
| FM | Support |
| Case | Metal,plastic or metal+plastic. |
| Charge port | Micro USB or DC |
| Certificates | CCC,CE,ROHS,FCC. |
| Package |
Charger,user guide,usb cable,gift box. |
About product:
Optional resolution and HD more help on the feelings when you run the tablet pc.
Install a educational App to help more and arouse the interest on the study.
Customzied tablet pc on the special field
Others about our products:
FAQ:
1.Whether support the hardware and software?
Yes,we have specialists on the hardware and software to support that.
2.About the sample and order bulk?
We provide the sample without free for clients to test,order bulk at least 1000.
The price difference between sample and order bulk would be return after clients order bulk.
3.What should do when you customized?
First of all,make us to know your specific requirements,then we check and provide the quotation for you.
Anyway know your requirements is very important.
4.About our company?
We are customzied manufacturer alongwith factory,and focus on the tablet pc and talking pen.
Do customized trade in domestic and foreign,so we are professional.
More about our company:
Contact ways:
Name:Suven Zhan
Mobile:+8618938054112
Skype:Suven Zhan(xzysales04@hotmail.com)
Wechat:Smilexu
Website:http://readpen.xuezhiyou.com/
Hot Tags: Education tablet android children kids electric tablet, manufacturers, suppliers, factory, wholesale, customized



